Obytňákem do Chorvatska

autor: | Čvn 25, 2020

Chorvatsko je absolutně nejoblíbenější destinací pro Čechy, kteří si chtějí užít středomořské pláže, kulturu, jídlo a přírodní bohatství. S cestovkou se sem ale letos nejspíš nepodíváte. Plánované dovolené jsou stále více rušené a nelze se spoléhat na nikoho jiného než na sebe, pokud se chcete do této krásné přímořské slovanské země podívat.

Místo hotelů, která vás přikovají na týden nebo dva k jedné pláži a kousku okolí, si ale raději vychutnejte mnohem širší pohled na Chorvatsko a vyrazte s obytným vozem. Bez problémů se můžete přesouvat z místa na místo – prakticky kdy se vám zachce. My chorvatské pobřeží i vnitrozemí pravidelně zařazujeme do našich cest po krásách Evropy. Z destinace, která je známá spíše lenošením na přeplněných plážích, se díky obytňáku stává mnohem aktivnější dobrodružství. Co tedy musíte znát předem, kudy se vydat na cestu a co všechno byste měli v Chorvatsku poznat?

Na co nesmíte zapomenout?

Cestování po Chorvatsku s obytným vozem má svoje specifika, která musíte mít vždy na mysli. V první řadě je nutno podotknout, že kempování na divoko je v celé zemi přísně zakázáno a policisté vás velmi rychle přijdou zkontrolovat kdekoliv mimo vymezené kempy, včetně při dlouhém stání na parkovišti či dálničním odpočívadle (tady občas ale přespat s trochou štěstí lze). Zkrátka, i když máte s obyťnákem v Chorvatsku volnost velkou, nejedná se o volnost absolutní. Stellplatzů je v celém Chorvatsku poskrovnu, ale přece jenom něco víc než u nás (ne však více než 20 v celé zemi). Když se trochu pustíte do hledání, můžete najít stání určené pro karavany na ostrově Krk či v blízkosti některých národních parků.

Drtivá většina karavanistů však musí parkovat v kempech. Naštěstí se jedná o obecně velmi dobře vybavené areály, které jsou koncentrovány především na pobřeží. Velké pobřežní kempy bývají během letní sezóny rychle naplněné, takže doporučujeme rezervovat předem. Menší kempy na ostrovech či ve vnitrozemí (tady je jich ovšem o poznání méně) nemají tendenci se plnit až tak rychle. Pokud však máte povídavou náturu nebo se dokážete umně domluvit rukama a nohama, můžete se přece jenom kempům vyhnout. Po domluvě s majitelem lze zaparkovat na mnoha soukromých pozemcích, někdy za malý poplatek.

Kudy jet?

Autem do Chorvatska putuje každý rok záplava Čechů a silnice podle toho také většinou vypadají. 1000 kilometrů z Prahy do Splitu ujedete většinou za nějakých 12 hodin, ovšem pouze pokud vám přejí dopravní bohové. Cesta do Chorvatska na jeden zátah je ale s obytňákem bláznovství. Oblíbené trasy přes Rakousko či Slovinsko totiž skýtají velké množství zastávek, kde si nejenom odpočinete od dálničního shonu, ale také uvidíte nádherná místa.

Nejvíce doporučovaná trasa přes Rakousko vás zavede nejenom do blízkosti Vídně, ale také do Grazu neboli Štýrského Hradce. Druhé největší město Rakouska je významným kulturním centrem s jedinečnými architektonickými památkami a v jeho okolí se nachází velké množství turistických stezek, které stojí za prošlápnutí. Při naší návštěvě Štýrska jsme se rozhodli zaparkovat v kempu Almenland Camping, který se nachází přímo na rozlehlé farmě a nabízí širokou škálu aktivit. Děti rozhodně nejvíc bavila vyjížďka na poníkovi.

Před přejezdem do Chorvatska vás také čeká kousek Slovinska v okolí Mariboru, který se rozkládá na řece Drávě. V samotném Mariboru určitě vyzkoušejte místní víno nebo se zrelaxujte v termálních lázních. Z města pak vyrazte na túru k jezeru Brestmiško či vodopádům Šumik. Zaparkovat můžete ve vyhlášeném Camping center Kekec kousek od Mariboru.

Co vidět a kde zaparkovat?

Teď už se ale podíváme přímo do Chorvatska, které skýtá velké množství krás. Nás nejvíce okouzlily tato místa:

Dalmácie (Zadar a Šibenik)

Dalmácii máme sježděnou kompletně a nejsme v tom sami. Během léta tady na češtinu narazíte snad častěji než na chorvatštinu. Nejvíce nás přitahuje oblast kolem města Zadaru, které se může chlubit výjimečným historickým centrem i unikátními mořskými varhany. Moře je zde vždy průzračné a borovicové lesy lákají k procházkám. Místo velkých prázdninových resortů zde většinou volíme menší Autocamp Peros, kde si mimo jiné můžete odpočinout v příjemné pizzerii.

Šibenická oblast možná zní děsivě, ale jedná se o skvostný kus Dalmácie, jehož největším lákadlem je národní park Kornaty. Z pobřeží se zde můžete vydat na průzkum desítek neobydlených ostrůvků a útesů. Pokud vás přece jenom láká lenošení na pláži, tak vřele doporučujeme stání v letovisku Solaris u pláže s oblázky či navezeným pískem. V areálu se nachází velké množství restaurací, hřišť a relaxačních míst.

Krk

Každý návštěvník Chorvatska ví, že by neměl čekat rozlehlé písčité pláže. Významnou výjimku představuje ostrov Krk. Nám se kromě koupání na ostrově nejvíce zalíbila možnost vyválet se v léčivém bahně na pláži Melina a také vodopády na řece Krce v místním národním parku. Přímo na ostrově můžete zaparkovat v Ježevac Premium Camping Resort, který se vyznačuje bohatým kulturním programem pro dospělé a celodenní zajištěnou animací pro dětí.

Istrie

Další velmi oblíbená destinace, kam se rádi vracíme. Jedná se o oblast posetou nejen plážemi, ale také rybářskými vesničkami s nejvíce středomořskou atmosférou v celém Chorvatsku. Když se chvilku projdete, najdete vždy nějakou malou zátoku bez lidí, kam se můžete uchýlit na krásně bezstarostné odpoledne. Na pobřeží doporučujeme zakotvit obytňák v kempu u jedné z výše zmíněných rybářských vesniček. Náš obytný vůz jsme již několikrát stavěli v Autocampu Draga na východním istrijském pobřeží. Kemp je stejně klidný jako 100 metrů vzdálené městečko Mošćenička Draga a na pláži jste za 3 minuty chůze.

Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou národním parkem, který se nachází v chorvatské oblasti Lika-Karlovac. Procházka mezi 16 průzračnými jezery nás pokaždé ohromí nespoutaností a neposkvrněností místní přírody. Krasová jezera jsou propojená systémem kaskád a vodopádů, která ve spojení s okolními lesy prostě musíte vidět i když se jedná o odlehlejší část země. Obytňák zaparkujte jenom pár kilometrů od vstupu do národního parku a uprostřed krásné přírody, v kempu Kempink Korana. Kemp leží v bezprostřední blízkosti řeky, která během letních měsíců přímo vybízí ke koupání.

Tajný tip pro ty, kteří si myslí, že už v Chorvatsku viděli všechno. Na ostrov Iž se dostanete trajektem ze Zadaru a pak můžete obdivovat nepoznanou část Chorvatska, kam se jezdí rekreovat především samotní Chorvati. My zde zásadně parkujeme v Campsite Iž, nevelkém rodinném kempu, kde rozhodně nehrozí, že budete natěsnáni hlava na hlavu.