Nejlepší horské cyklostezky v Česku

autor: | Dub 13, 2020

Co Čech, to muzikant… a také cyklista, chtělo by se říci. Cyklistika se v Česku dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty a pro spoustu z nás jsou výlety na kole automaticky spojeny s letní dovolenou,která už pomalu klepe na dveře…

Pokud jste vyznavači aktivního způsobu trávení dovolené a zároveň se nechcete vzdát určitého komfortu, pak pro Vás máme ideální řešení – vezměte svá kola, cyklistickou výbavu a vyrazte na dovolenou v karavanu! Jeden den si můžete užít výjezdy a sjezdy na singltreku pod Smrkem a druhý den už můžete vyzkoušet biking kanadského stylu na Trutnovsku. Abychom Vám plánování letošní dovolené v Česku trochu usnadnili, připravili jsme pro Vás výběr nejlepších horských cyklostezek u nás.

Singltrek pod Smrkem

Singltrek pod Smrkem není nutné příliš představovat, neboť se jedná o jednu z nejlepších trailových lokalit nejen v Česku, ale i v rámci Evropy. Areál nabízí více než 60 km zábavné jízdy pro bikery všech úrovní – singltrek je rozdělen podle náročnosti na 4 trasy, sami si tedy zvolíte tu, která Vám nejvíce vyhovuje. Singltrek centrum v Novém Městě pod Smrkem, které je hlavním nástupním místem na stezky, představuje plnohodnotné zázemí pro bikery – občerstvení, cykloobchod a půjčovna kol jsou samozřejmostí. Pokud se rozhodnete pobýt více dní, můžete svůj karavan zaparkovat přímo u přírodního koupaliště v Autocampu Nové Město. Po snídani tedy můžete rovnou vyrazit otestovat další stezku, případně dojet do nedalekého Liberce zakusit trochu adrenalinu v Bikeparku Ještěd.

Trutnovské stezky

Trutnovské stezky jsou vhodné především pro milovníky technické jízdy, není zde totiž nouze o balvany, dřevěné překážky či sjezdy skal. V současné době je k dispozici 22 km přírodních single trailů různých obtížností. Nástupním místem pro všechny traily je Trailcentrum v obci Lhota u Trutnova, kde je možno získat veškeré informace týkající se jednotlivých trailů, zakoupit mapy a občerstvení či si zapůjčit kolo. Nástupní trail „Panský stoupák“ v délce 3,4 km, který je v současné době jediným stoupacím trailem, Vás dovede na start tří stezek: nejméně náročný modrý trail, středně náročný červený trail a nejnáročnější černý trail. Ať už si vyberete jakoukoliv trasu, můžete se těšit na proměnlivý ráz zdejší krajiny a unikátní výhledy do okolí. Pokud chcete zapracovat na technice jízdy na horském kole, můžete využít možnosti individuální výuky se zkušeným lektorem či se zúčastnit 2denního bajkového kempu, který se koná každé 2 týdny. Zaparkovat svůj obytný vůz pak můžete v Campu Dolce, který se nachází pouhých 10 km od obce Lhota.

Rychlebské stezky

Pouhou půlhodinu jízdy od města Jeseník se nachází síť bukových trailů Rychlebské stezky. Zrekonstruované staré lovecké chodníky vinoucí se mezi balvany a skalkami v hlubokých lesích Jeseníků slibují výjimečný sportovní zážitek. Traily jsou vhodné především pro zkušenější bikery, kteří si užijí techničtější traily s lávkami a kameny, ale i svižný dlouhý flow trail. Všechny stezky začínají a končí v obci Černá Voda, jedná se tedy o uzavřené okruhy. Délka trailů je cca 85 km a opět jsou rozděleny podle obtížnosti. Hlavním lákadlem Rychlebských stezek je Superflow trail, 8 km dlouhý flow trail lesem, který se dle Mezinárodní cyklistické asociace řadí mezi 7 nejlepších na světě. Kempovat lze v nedalekém kempu Červenka v Javorníku, případně můžete s pomocí aplikace Bezkempu najít tiché místo přímo v srdci Jeseníků.


Trailpark Klínovec

Již název napovídá, že se pohybujeme v oblasti Krušných hor. Místní trailpark nabízí 24 km mírných, plynule klesajících trailů, které se rozbíhají z vrcholu Klínovce a pozvolně klesají místními lesy až ke spodní stanici lanovky z Jáchymova. Stezky jsou rozčleněny podle náročnosti, pro začátečníky a rodiny s dětmi je ideální stezka „Azur“, zkušenější bikeři spíše zvolí stezky „Rubin“ a „Baron“. Ti nejzdatnější jezdci mohou vyzkoušet sjezd „Downhill Klinovec“, 3,3 km dlouhou sjezdovou trať, která se krátce po startu větví na dvě varianty – jednu pro sjezdová kola a druhou pro enduro kola. Trailpark Klínovec má dvě nástupní místa (vrchol Klínovce a spodní stanice lanové dráhy v Jáchymově), kde si začátečníci mohou vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pump tracku. Na začátek trailu Vás pohodlně vyveze čtyřsedačková lanovka, takže si ušetříte šlapání do kopce. V trailparku naleznete kompletní zázemí pro cyklisty – restauraci a občerstvení u spodní stanice lanové dráhy, půjčovnu kol, obchod s cyklistickým vybavením a servis kol. K dispozici jsou dále bezplatná parkoviště, myčka kol a sprchy.

Jak si představujete ideálně strávenou dovolenou Vy? Dáváte přednost aktivní dovolené či relaxačnímu pobytu?