Do minipivovarů vyrazila můžská expedice obytňákem

autor: | Kvě 27, 2021

Jaké to je, když umístíte na celý týden do pojízdného bejváku čtyři dospělé muže, kteří vyrazí na reportážní cestu po šesti českých minipivovarech?

Na palubě pohodlného obytňáku Adria Matrix se sešli novinář Honza, kameraman Aleš, psycholog Karel a krizový manažer Jarda. Lepší začátek jsme si nemohli přát. Ale co bylo dál? Obytňák velikosti garsonky vás totiž prověří. Co je ještě důležité vědět – muži na palubě se spolu navzájem dosud neznali.

PŘÍPRAVY K ODJEZDU

“Je to jak jachta, ale nehoupe se to tak,” zmiňuje Aleš při první exkurzi interiéru takzvané polointegrální vestavby, která je postavena na podvozku dieslového Fiatu s automatickou převodovkou. Krátce po vyzvednutí auta z centrály společnosti Karavany Česko na pražském Smíchově se naloďujeme o pár čtvrtí dál, kde máme sraz kvůli (ne)parkovacím zónám.

Je pondělí, krátce před obědem, a vnitřek vozu hravě polyká tři velké tašky, obrovskou krosnu, další batohy, bednu s nákupem i dvě kytary v masivních obalech. “Alešku, ještě ten kafemlejnek!” sprintovala pak za odjíždějícím obytňákem v lodičkách jeho partnerka Pavlína.

Ne, tak to samozřejmě nebylo, museli jsme si na přípravu kávy vzpomenout sami. Je vidět, že už od startu této dobrodružné výpravy jsme byli plně odkázáni jen sami na sebe a na dopravní aplikaci Waze. Navíc se v noci ukázalo, že převalování čtyř chlapů v postelích může pocitově udělat jachtu i z masivního vozu.

TUDY JEDEME

Autorem výběru minipivovarů byl Honza, který si přál poznat cizí pivní kraje. “Nevěřil bych, že trasa bude tak skvělá, ale vlastně se to díky mému přičinění dalo čekat,” říká se skromností jemu vlastní. Jeden z pivovarů vařil na ohni a dával práci handicapovaným lidem, druhý měl vlastní zoo se lvy a tygry. Další byl obložen mozaikami ve stylu Gaudího a následující choval vlastní krávy. “V každém se mimo piva našlo něco zajímavého včetně příběhů jejich majitelů a sládků,” podotýká. TIPY NA PIVOVARY NA KONCI TEXTU.

Velkou výhodou naší expediční novinářské výpravy byla nezávislost. V obytňáku jsme měli moderní kuchyňský kout se třemi plynovými hořáky, ledničku s mrazákem, nezávislé topení s digitální regulací, i sprchový kout a samostatnou toaletu.

Nocování bylo předem domluveno na pozemku každého pivovaru, abychom po exkurzi s degustací zůstali bezpečně na místě a druhý den odjížděli s čistou hlavou. Vypadá to, že v některých pivovarech jsou příjezdu obytňákem nakloněni, v případě Podlesí u Příbrami už na vás od naší návštěvy vyloženě čekají.

PRVNÍ DNY POPRVÉ

Pohled Jardy: “Obytňák je úžasné místo pro člověka, který má rád udělátka a detaily. Pořád je tady co objevovat, různé skryté schránky, skládání, odkládání. Skoro každé místo má nějaké svoje tajemství. Zároveň je to prostor, ve kterém se musíš naučit žít. Jinak věci zbytečně přesouváš ze sedaček na postel, z postele do sprchy…

…spaní je tady fakt super s příjemnou matrací, která je dostatečně široká i dlouhá. Všechno je voňavé a vzdušné, včetně peřin a povlečení, které jsou součástí vybavení, takže jsem tady spokojený. A člověk si sem nemusí brát na cestu moc věcí, protože celý domov si pořád vezeš s sebou. Ovládací displej nad lednicí je navíc zcela intuitivní, na všechno jsme přišli hned i bez instruktáže.” Konec Jardova vstupu.

DALŠÍ DNY POPRVÉ

Pohled Karla (188 cm výšky): Jsem rád, že se dá lézt do naší dvojpostele z obou stran, z jedné strany přes žebřík, z druhé přes sedačky, nechtěl bych nikoho přelézat. Vzal jsem si s sebou spacák, kdyby mi byla zima, protože pro mě jsou všechny peřiny krátké. V noci ale bývá v autě příjemně, k ránu jsem dokonce musel snižovat teplotu z 21 stupňů a režim HOT přepnout na ECO. Líbí se mi poličky nahoře po stranách, jen je potřeba zvyknout na menší prostor.” A jde to, Karle?

“No, kdo spí v pravé části postele, kope se při mé výšce o konstrukci zdvihu. K ženě bych si dal nohy šikmo, ale když tam ležíme dva heterosexuální chlapi, má to tuhle nevýhodu. Poslední dvě noci jsme se ale s Alešem přehodili a spal jsem u kuchyňky. To bylo lepší. Zaujala mě ještě sprcha, je to tam chytře vymyšlené. Když ještě spí Aleš vepředu, a Honza s Jardou vzadu, můžu si díky šikovnému systému dveří a zástěny udělat zcela oddělenou sekci na záchod a sprchu. Jen odtok je hubeňoučký, a trvá to déle.”

NA CO SI ZVYKNEME

Jarda: “Za jízdy to občas chrastí, třeba nádobí. Je třeba si na to zvyknout. Jinak je auto bombasticky vyřešený.” Karel: “Líbí se mi pohyblivost stolu všemi směry, je velmi variabilní. A výhodou nádobí je, že má gumové spodky, takže po něm nejezdí.” Aleš: … “Aleši?” Jo on tady zrovna není. Tak ještě jednou Jarda: “Překvapilo mě, že to v autě nikdy nesmrdělo! Po návratu je to uvnitř vždy voňavé.” A to je podivuhodná pravda.

Zaujala nás rychlost a tichost vytápění. Když byla Alešovi po návratu z pivovaru zima (protože jsme nechali nastavenou udržovací teplotu jen na 17 stupňů), nastavil ji Jarda na jednadvacet a pustil větráky naplno: “Během deseti minut jsme měli teplo a to byly venku jen čtyři nad nulou.” Po aktuální pivní degustaci měl tedy Aleš původem ze Slovácka tendenci rouhat se na adresu tepla: “Já nevěřím v topení, já věřím v boha.”

ZHODNOCENÍ CESTY

Nebudeme zastírat, že přes všechny exkurze a degustace (nebo spíš právě kvůli nim) nebyla cesta po šesti minipivovarech a jedné farmě náročná. Byla. Přesto jsme měli štěstí, že jsme se spolu uměli domluvit. A krásně. Tu někdo udělal snídani, jiný umyl nádobí, další zametl podlahu. Párkrát jsme vařili oběd, jindy si koupili burgery z okýnka a snědli v pohodlí uvnitř nebo na sluníčku u rybníka.

Když nám něco vadilo, řekli jsme si to rovnou. Proto bychom podobnou jízdu doporučili všem tolerantním lidem, kteří znají svoje hranice a umí se v míru ozvat. Obytňák vás prověří. Zároveň je přední postel vhodná spíše pro pár nebo dvě děti, než pro dva dospělé muže, kteří chtějí na celý týden  své pohodlí. Všichni čtyři chlapi jsme však byli z pracovní cesty nadšeni. Jarda si dokonce týden po návratu rezervoval obytňák na cestu s rodinou.

Tipy na pivní zastávky dle Expedice MiniPivo

Chříč

Vaří zde pivo tradičně na ohni jako kdysi. Sociální podnik tady dává práci handicapovaným lidem, malý pivovar v historické budově, za kterou chrochtají přeštická prasátka pochutnávající si na zbytkovém pivu. Mají tady také muzeum každodennosti, vystavují historické předměty denní potřeby. NAŠE TIPY: Oranžový Expres, Pazdrát, Vinnetou

Plasy

Knížecí pivovar Plasy je součástí rozlehlého klášterního areálu. Vítáni jsou také motorkáři a příznivci tvrdší muziky díky majiteli, který v těsném sousedství provozuje nejen penziony (s velikým parkovištěm, kam se vejdou obytňáky!), ale i soukromou zoo se lvy, tygry a pantery, která je kombinovaná a Adventure golfem. NAŠE TIPY: Lothar, Felčar, Medák

Radouš

Ve vesničce Druztová kousek od Plzně je schovaný rodinný podnik přestavěný z velké stodoly a vyzdobený k nepoznání. Majitel Vili Ilgner se shlédnul v mozaikách a la Gaudí a tvoří do roztodivných tvarů. Posedíte na prostorné zahradě, klídek, stromy (a obytňáček by se před branku po dohodě předem asi vešel). NAŠE TIPY: Pilsner Ilgner, Ru-Ka (a nové pivní styly jeho syna pod značkou The Barn Beer co.)

Raven

Jestli někde v Plzni existuje pivní experimentální prostor, kde hledají nové chutě a vůně, je to pravě v minipivovaru Raven. Za posledních pár let vyhlášený podnik s obrovskou nabídkou piv od kyseláčů, přes “ipy” a “apy”, po silná piva zrající v dubových sudech. Jako by tady recepty na pivo nehledali, ale rovnou nacházeli – daří se jim. NAŠE TIPY: každý si najde to svoje

Zlatá kráva

Na náměstí v Nepomuku byste projeli kolem skoro bez povšimnutí. Farmářský pivovar je tady “schovaný” v areálu hotelu U Zeleného stromu, ale rozhodně stojí za zastávku. Moderní, pěkné, chutné! A jako bonus první pivní hotel s pípou na každém pokoji, k tomu pivní wellnes a pivní lázně, vše s vůní chmele. Maso v restauracích z vlastního ekologického chovu. NAŠE TIPY: 14 Traktor IPA, Plnotučná 12

Podlesí

Do brdských lesů to snad nemůžete mít blíž. Na okraji středočeské Příbrami najdete minipivovar v poetické budově připomínající maloměstskou školu. Pivo tady vaří netradičně na elektrickém ohřevu, takže využili silného kabelu, a na budově najdete i nabíječky pro elektromobily. Výhodou pro karavany a bydlíky je rozlehlý prostor za pivovarem. NAŠE TIPY: Hulvát, Thomas Brut IPA.

 

 

NAPIŠTE NÁM