Napjatě čekáte na uvolnění opatření a možnost vyrazit za hranice svého okresu? 🙂 My také!
Samozřejmě neleníme a plánujeme výlety po celém Česku. Jako první se zaměříme na nejkrásnější výhledy Česka. Začneme vyhlídkami ve Středočeském kraji, díky jejich krátké dojezdové vzdálenosti z Prahy je možné je navštívit i v rámci jednodenního výletu. Dále se společně podíváme do Českého Švýcarska, Jeseníků, na východ Čech či do Beskyd.
- Svatý Jan pod Skalou – nachází se v okrese Beroun a cesta nahoru lesem není příliš náročná. Zajímavostí je, že atraktivnost tohoto místa dala za vznik první, a tedy nejstarší značené turistické cestě v Čechách.
- Drábské světničky – jedno z nejvyhledávanějších míst Českého ráje nabízí široký rozhled do krajiny. Soustava úzkých dřevěných můstků ve skalách není ovšem pro každého.
- Pokličky – skalní útvary, připomínající velké hřiby, je možné obdivovat v Kokořínském dole řadícím se k největším přírodním rezervacím v České republice.
- Čertova kazatelna – vyhlídka na vrcholu Plešivec nabízí jeden z nejhezčích výhledů v Brdech.
- Andělská hora – hrad, ze kterého dnes zbyla již jen zřícenina, měl v čase husitských válek velký význam. Dnes je hrad i přilehlý poutní kostel Nejsvětější Trojice oblíbeným poutním místem Karlovarského kraje.
- Šemnická skála – nedaleko od Andělské hory se nachází Šemnická skála, odkud je skvělý výhled na údolí Ohře a Doupovské či Krušné hory.
- Goethova vyhlídka – zůstáváme stále v Karlovarském kraji a podíváme se na rozhlednu, která v průběhu let změnila již mnohokrát své jméno. Pokud jsou vám povědomé názvy Rozhledna korunní princezny Stefanie, Stifterova vyhlídka či Stalinova rozhledna, jedná se právě o tuto vyhlídku, která se od 60. let jmenuje podle známého spisovatele. Cesta k rozhledně je velmi příkrá, proto bychom doporučili pevné obutí.
- Klostermannova vyhlídka – v Kašperských horách otevírá podívanou na Dračí hory. Nedaleko leží tzv. vodní zámek odkud proudí voda ocelovým potrubím do elektrárny na Čeňkově pile.
- Mayerův gloriet/Jelení skok + Rozhledna Diana – lanová dráha vedoucí od Grandhotelu Pupp vás doveze na obě vyhlídky, je však také možné z jednoho na druhé dojít i pěšky. Okolí rozhledny nabízí velké množství lesních stezek pro příjemné procházky.
- Vyhlídka Belvedér – jedním z důvodů k návštěvě Českého Švýcarska je i vyhlídka mající podobu stupňovité terasy, díky čemuž byla v minulosti ideálním místem pro pořádání koncertů pro šlechtu. Je odsud výhled na řeku Labe a hory Kaiserkrone a Zirkelstein.
- Labská stráž – ve své době střežil altánek přístupovou cestu do Děčína, odtud vznikl její název. Kaňon Labe zde máte doslova jako na dlani.
- Pustevny – na Pustevnách, které jsou jinak známé svými krásnými dřevěnými stavbami v lidovém slohu, vyrostla v roce 2019 vyhlídka (Stezka Valaška). Ta je unikátní tím, že dostala stavební povolení pouze na 20 let, poté bude pravděpodobně rozebrána a odvezena.
- Radhošť – na konci Pustevenského hřbetu se nachází hora Radhošť s kaplí svatého Cyrila a Metoděje.
- Kalvárie – dvě totožné kaple nacházející se na Vrchu Kalvárie, ke kterým stoupá široké schodiště, najdete v okrese Litoměřice. Samotná stavba stojí za návštěvu, pohádkový rozhled do širokého okolí je pak příjemným bonusem.
- Rozhledna Eliška – svým vzhledem připomíná vojenskou pozorovatelnu a leží blízko Trutnova v Krkonoších. Jméno získala po královně Elišce, manželce krále Václava II.
- Zřícenina hradu Lichnice – tento hrad je obestřen legendou o kněžně Miladě, jež vybírala mezi svými nápadníky pomocí krutého úkolu, který nebylo prakticky možné splnit a všichni ctitelé při jeho plnění zahynuli. Z pozůstatků hradu je dechberoucí výhled do okolí Železných hor.
- Jurkovičova rozhledna – výrazný styl architekta Dušana Jurkoviče, který stejně jako domky na Pustevnách navrhoval i tuto vyhlídkovou věž, je poznat na první pohled. Stavba vypadá jako by vypadla z pohádky a výhled z ní je taktéž krásný.
- Děvičky – zřícenina hradu, také jinak nazývána Dívčí hrady, je přístupná pouze z jedné strany kopce a leží v CHKO Pálava. Výstup na vyhlídku je poměrně náročný, ale výhled do kraje určitě stojí za tu námahu.
- Stolová hora – jméno získala díky vodorovnému vrcholu. Jedná se mimo jiné o jedinou lokalitu, kde roste vzácná šalvěj etiopská a žije tu největší druh žížaly, který dosahuje až 50 cm. Třeba budete mít štěstí a půlmetrovou žížalu na své cestě potkáte.
- Velké Bílovice – tato oblast je doslova jedna velká vinice protkaná silničkami. Krásný výhled na úrodnou zem najdete u známé Kapličky na Hradišťku. Tato kaplička se objevila například ve filmu Bobule.
- Salaš – rozhledna ve tvaru dvou do sebe zaklesnutých sedmiček, přičemž každá má na vodorovné části vyhlídkovou plošinu. Výhled na kostelní věže Velehradu jsou pak lépe vidět z vyšší ze sedmiček.
- Čertovy kameny – skalní útvar, který láká především horolezce. Výstup nahoru je však možný i pro pěší, cesta je zajištěna řetězy. Z vrchu je pak vidět například na Jeseník.
- Borůvková hora – nově postavená rozhledna, která umožňuje výhled na Králický Sněžník, Praděd či Smrk.
- Ztracené kameny – nacházejí se v Jeseníkách v nadmořské výšce 1250 metrů a dle pověsti je zde vysypal čert ze svých bot, když honil místního sedláka.